24.08.2014

Wszyscy mieszkamy na tej samej planecie - relacja ze spotkania z Iwanem Wyrypajewem

Ważne jest, aby ludzie się śmiali"- powiedział Iwan Wyrypajew, zapytany o coraz większe znaczenie żartu w jego utworach. Podczas czytania jego sztuki pt. Pijani śmiali się nie tylko widzowie, ale również aktorom trudno było ukryć rozbawienie.

Spotkanie z Iwanem Wyrypajewem rozpoczęło się od czytania dramatu pt. Pijani w reżyserii Wojciecha Urbańskiego. Choć czytanie trwało ponad godzinę, myli się ten, kto sądzi, że mogło być nudno. Wręcz przeciwnie, spotkanie znacznie się przedłużyło, a widzowie żywo dyskutowali z artystą.

Agnieszka Lubomira Piotrowska tłumaczka literatury rosyjskiej i krytyczka literacka, prowadząca spotkanie, zwróciła uwagę, iż w Rosji wiele osób oburzyło się, ze względu na kwestie wypowiadane przez aktorów w Pijanych dotyczące liberalizmu. Wyrypajew wytłumaczył, że krytyka wolności w jego sztuce dotyczy konfliktu między jednostkami w pojmowaniu własnej wolności - utopią jest twierdzenie, że każdy z nas może być całkowicie wolny. Chcąc być w pełni wolnym, zawsze naruszymy w jakimś stopniu czyjeś granice. Artysta opowiadał także, że postanowił ulec rosyjskiej cenzurze i ze swoich spektaklów w Rosji usuwa wulgaryzmy, ponieważ ważne jest dla niego, by móc wystawiać swoje sztuki.

„Nie mieszkam w Rosji, mieszkam na świecie. Jestem Rosjaninem, ale wszyscy mieszkamy na tej samej planecie" tym sformułowaniem Iwan Wyrypajew podkreślił uniwersalny wymiar jego sztuk. Historie ukazywane w jego spektaklach mogą dotyczyć każdego z nas. Artysta opowiadał również o swoich odczuciach związanych z pełnieniem funkcji dyrektora Teatru Praktika. Powiedział, że jest to dla niego nowe doświadczenie. Zdecydowanie bardziej pasjonuje go jednak pisanie sztuk. Jeśli zaś chodzi o reżyserowanie filmów Iwan Wyrypajew skromnie stwierdził, że traktuje to, jako hobby i w tej dziedzinie czuje się jeszcze amatorem.

Iwan Wyrypajew podsumował spotkanie, mówiąc, iż nie można wymyślić już nic nowego w formie przekazu w teatrze. Jedyna płaszczyzna, która może podlegać zmianom, to relacja pomiędzy widzem, a aktorem.

Autor: Małgorzata Całka

Powiązane wydarzenia

23/08/2015 19:00

Dramat rosyjski