Goście festiwalu

Podtytuł

Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik (ur. 1979r.) – jedna z najbardziej uznanych polskich pisarek. Autorka między innymi: Kieszonkowego atlasu kobiet, Dzidzi, Cwaniar.

 Laureatka Paszportu Polityki, dwukrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike. Prezeska fundacji Mama walczącej o prawa kobiet, w szczególności matek. Działaczka społeczna – laureatka społecznego Nobla ASHOKI. Pracuje nad nową powieścią, która ukaże się w 2015 roku nakładem ZNAK Literanova.

 Fot. Wojciech Rudzki

Powiązane wydarzenia

Jerzy Czech

Jerzy Czech (ur. 1952, Krosno) – tłumacz, poeta, publicysta. Mieszka w Poznaniu.

Twórczość literacką rozpoczął w roku 1981, publikując wiersze satyryczne w prasie "Solidarności", później – w drugim obiegu. Współpracował z piosenkarzem Przemysławem Gintrowskim, z którym napisał program Kamienie. Od końca lat osiemdziesiątych zajmuje się prawie wyłącznie przekładami z literatury rosyjskiej (sporadycznie z innych języków), początkowo głównie poezji, później także prozy i dramatu. Jego przekłady utworów Nikołaja Kolady i Wasilija Sigariewa wzbudziły zainteresowanie współczesną dramaturgią rosyjską. Przełożył na nowo fundamentalne dzieła Konstantina Stanisławskiego Praca aktora nad sobą i Praca aktora nad rolą (2010-11). W latach 2003-2005 był kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Poznaniu.

Jest autorem trzech tomików poezji, przeszło 30 książek przekładowych. Ma na koncie sto kilkadziesiąt publikacji prasowych na temat literatury rosyjskiej (przekłady, reportaże, wywiady i artykuły). Pisze również miniatury poetyckie po rosyjsku

Za przekłady z tego języka otrzymał w 2003 r. nagrodę ZAiKS-u. W roku 2011 za przekład książki S. Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety zdobył Nagrodę Angelusa oraz Nagrodę im. R. Kapuścińskiego. W finałowej siódemce nagrody „Angelus” znalazły się też (2007, 2012) tłumaczone przezeń książki Głuptaska S. Wasilenko oraz Jest noc L. Pietruszewskiej. Autorski tom przekładów poetów samizdatu Wdrapałem się na piedestał przyniósł mu w tym roku Nagrodę Literacką Gdynia.

Spopularyzował w Polsce kryminały Borisa Akunina; tłumaczył również wspomnienia Aleksandra Sołżenicyna i gen. Aleksandra Lebiedzia.

Fot. Barbara Kozak 

Powiązane wydarzenia

Varia

22 18.30/ Klubokawiarnia 3siostry, ul. Powstańców Warszawy 6

​Jelena Czyżowa

Jelena Czyżowa (ur. 1957 w Leningradzie) — rosyjska powieściopisarka i eseistka. Dyrektorka petersburskiego oddziału PEN Clubu. Redaktor naczelna międzynarodowego czasopisma Wsiemirnoje Słowo. Tłumaczka z języka angielskiego. Mieszka w Sankt Petersburgu. Rodzinne miasto oraz kobiety to główni bohaterowie jej twórczości. Laureatka Rosyjskiego Bookera 2009 za powieść Czas kobiet.

Zdjęcie z archiwum autorki

Powiązane wydarzenia

Odcienie Rosji

21 16:30/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

​Marina Dawidowa

Marina Dawidowa - krytyczka teatralna, producentka. Absolwentka wydziału krytyki teatralnej Rosyjskiego Instytutu Sztuki Teatralnej (GITIS). Po obronie doktoratu „Natura teatralności w angielskiej tragedii postrenesansowej” pracowała w Instytucie Sztuk Pięknych. Prowadziła kursy poświęcone historii teatru Europy Zachodniej oraz master-class z krytyki teatralnej na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym (RGGU). Autorka monografii „Koniec teatralnej epoki” (2005) poddającej analizie ostatnie dziesięć lat w rosyjskim teatrze. Przez wiele lat krytyczka teatralna w najstarszym rosyjskim dzienniku „Izwiestia”. Obecnie redaktorka naczelna czasopisma „Teatr”, dyrektorka artystyczna festiwalu NET w Moskwie oraz felietonistka Colta.ru.  

Powiązane wydarzenia

Przemek Dębowski

Przemek Dębowski – (ur. 1979) grafik, wydawca, absolwent edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Projektuje książki dla najważniejszych polskich wydawnictw (m.in. W.A.B., WL, Czytelnik, Agora, Świat Książki). W 2008 roku założył wydawnictwo Karakter, w którym zajmuje się między innymi przygotowaniem szaty graficznej książek i doborem tytułów z dziedziny projektowania. Redaktor (wraz z Jackiem Mrowczykiem) antologii Widzieć / Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie (Karakter 2011).

Zdjęcie z archiwum autora.

Powiązane wydarzenia

Katarzyna Domańska

Dwie Siostry to mała, ale ambitna oficyna dziecięca, znana czytelnikom jako wydawca„D.O.M.K.U.”, „D.E.S.I.G.N-u”, „Map” i wielu innych bestsellerów literaturydziecięcej. W naszym katalogu najlepsze tradycje łączą się z nowatorstwem: przypominamy czytelnikom klasyczne tytuły i prace mistrzów polskiej ilustracji, a jednocześnie promujemy młodych, utalentowanych artystów, wprowadzając na polski rynek pionierskie projekty książkowe.

W ciągu kilku lat udało się nam wypracować wyrazistą markę cenioną zarówno przez czytelników, jak i przez krytyków oraz fachowców z branży księgarskiej i wydawniczej. Od początku działalności przykładamy szczególną wagę do jakości estetycznej, merytorycznej i edytorskiej wydawanych książek. Dokładamy starań, by spełniały one najwyższe standardy, a o tym, że są to starania skuteczne, świadczą liczne wyróżnienia i nagrody regularnie przyznawane naszym tytułom.

Powiązane wydarzenia

Małe jest piękne

22 19:00/ Dworek Sierakowskich Józefa Czyżewskiego 12 Sopot

Agnieszka Graff

Agnieszka Graff - amerykanistka, kulturoznawczyni, publicystka. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia o literaturze i filmie. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet Polskich. Na kolejnych Kongresach prowadziła panele o równości i rodzicielstwie. Autorka książek: „Świat bez kobiet” (W.A.B., 2001) i „Rykoszetem” (W.A.B., 2008), „Magma” (Krytyka Polityczna, 2011) i "Matka Feministka" (Krytyka Polityczna, 2014) oraz licznych artykułów naukowych i publicystycznych poświęconych myśli feministycznej, płci w kulturze popularnej i ruchowi kobiecemu w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Regularnie publikuje w Gazecie Wyborczej, jest felietonistką Wysokich Obcasów, jej teksty ukazują się też w Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej.

 Fot: Bernard Osser

Powiązane wydarzenia

Varia

24 15:00/ Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego, Obrońców Westerplatte, Sopot

​Jelena Gremina

Jelena Gremina - dramaturżka, scenarzystka, ideolożka Teatru.doc w Moskwie. Współorganizatorka pierwszego festiwalu dramaturgów Lubimowka, który stał się inkubatorem nowej fali rosyjskiej dramaturgii na początku XXI wieku oraz festiwalu „Nowa Drama”, który otworzył moskiewskie sceny dla nowej dramaturgii. Autorka sztuk historycznych i politycznych, m.in. „Godzina osiemnaście” o śmierci Siergieja Magnickiego czy „Dwóch w twoim domu” – o areszcie domowym Uładzimira Niaklajeu.

Powiązane wydarzenia

Weronika Grzebalska

Weronika Grzebalska - doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk, absolwentka socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki w Instytucie Badań Literackich PAN. Interesuje się historią feministyczną, a przede wszystkim płciowymi aspektami wojen i przemocy politycznej. Za pracę magisterską poświęconą uczestnictwu kobiet w powstaniu warszawskim otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Gender Studies IBL PAN oraz wyróżnienie specjalne w konkursie im. J.J. Lipskiego organizowanym przez Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. W 2013 roku ukazała się jej książka Płeć powstania warszawskiego.

Zdjęcie z archiwum autorki.

Powiązane wydarzenia

Książka historyczna

21 15:00/ Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego, Obrońców Westerplatte, Sopot

Jacek Hugo-Bader

Jacek Hugo-Bader - dziennikarz i reporter. Na stałe współpracuje z Gazetą Wyborczą. Ukończył studia pedagogiczne. Specjalizuje się w reportażach z Rosji i byłych republik sowieckich. Przemierzył całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 r. samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku.

Książka W rajskiej dolinie wśród zielska została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE. Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Grand Press w 1999 i 2003 r. oraz głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Za książkę Biała gorączka otrzymał Bursztynowego Motyla oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdyni.  

Fot. Tymoteusz Lekler

Powiązane wydarzenia

Dorota Jarecka

Dorota Jarecka - historyk i krytyk sztuki. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Publikowała m.in. w czasopismach: „Kresy”, „Magazyn sztuki”, „Dialog”, „Polityka”, „Didaskalia”. Współautorka, z Barbarą Piwowarską, książki Erna Rosenstein. Mogę powtarzać tylko nieświadomie (2014) oraz wystawy monograficznej artystki (Poznań, Warszawa). Laureatka Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (2012). W latach 2011-2012 prowadziła program spotkań „Krytycy i krytycy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Fot: Dorota Jarecka

Powiązane wydarzenia

Varia

24 18:30/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

​Włodzimierz Kalicki

Włodzimierz Kalicki - polski pisarz i dziennikarz. Z wykształcenia inżynier cybernetyk. Od 1989 roku dziennikarz Gazety Wyborczej. Otrzymał m.in. nagrodę im. Jerzego Zielińskiego, Polsko-Niemiecką Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Grand Press.

Powiązane wydarzenia

Książka historyczna

22 15:00/ Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego, Obrońców Westerplatte, Sopot

Ignacy Karpowicz

Ignacy Karpowicz (1976) — jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor sześciu powieści (Niehalo,Cud,Gesty,Balladyny i romanse,ości,Sońka). Laureat Paszportu „Polityki” 2010 za powieśćBalladyny i romanse, nominowany wcześniej do tej nagrody zaNiehalo(2006). Otrzymał trzy nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za Gesty (2009), Balladyny i romanse (2011) orazości(2014). Za tę ostatnią pisarz został również wyróżniony Nagrodą Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. 

Jest felietonistą magazynów „Charaktery”, „Polityka”, „Dziennik Opinii” oraz recenzentem „Gazety Wyborczej”.

fot. Wojciech Wojtkielewicz

Powiązane wydarzenia

Grzegorz Kasdepke

Grzegorz Kasdepke - autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu Świerszczyk. Współpracował z Ciuchcią, Komiksowo i Wesołymi Literkami. Pisał scenariusze programów oraz seriali telewizyjnych.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. W 2002 r. za "Kacperiadę" autor otrzymał literacką nagroda im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku. Książka "Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń" w 2003 r. otrzymała Nagrodę Edukacja XXI. W tym samym roku Kuba i Buba została nominowana do nagrody Bestseller-ek roku, a rok później do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2004 r. "Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci" otrzymał Nagrodę Edukacja XXI oraz nominację do nagrody Bestseller-ek roku. W 2006 r. książka "Niesforny alfabet" została Najlepszą Książką Roku w kategorii literatura dla dzieci plebiscytu Wirtualnej Polski. W 2012 r. książka "Detektyw Pozytywka" otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABC XXI na najważniejszą książkę 10 lecia kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Książka "W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko” została wpisana na prestiżową listę Białych Kruków - White Ravens 2013.
Nagroda literacka Fundacji Zielona Gęś im.Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ZIELONA GĄSKA dla książki "Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury" wyd. Narodowe Centrum Kultury. Nagroda ZAiKS dla najlepszego pisarza dla dzieci w roku 2013.

Zdjęcie z archiwum autora.

Powiązane wydarzenia

​Anna Karolina Kłys

Anna K. Kłys - dziennikarka radiowa i telewizyjna. Od 1991 r. związana z pierwszą prywatną rozgłośnią w Poznaniu, Radiem S (obecnie Radio Eska). Pracowała jako prowadząca programy, reporterka i wydawca. Zaangażowana w sprawy społeczne (m.in. Amnesty International, Objector). Od 2003 roku zajmuje się fotografią. Opublikowała wywiad-rzekę z Bohdanem Smoleniem Niestety wszyscy się znamy (2011 r.). W tym roku ukazała się jej książka Brudne serca. Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków.

Fot. Paweł Kopczyński

 

Powiązane wydarzenia

Książka historyczna

23 15:00/ Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego, Obrońców Westerplatte, Sopot

Małgorzata Knap

Małgorzata Knap - absolwentka polonistyki i teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się promocją literatury, od kilku lat w Wydawnictwie a5.

Wydawnictwo a5 – prowadzone przez Krystynę i Ryszarda Krynickich – istnieje od 1989 r. i jest wydawnictwem autorskim. Publikuje przede wszystkim poezję, a także eseistykę, prozę i książki z pogranicza sztuk. Przywiązując wielka wagę do opracowania graficznego i typograficznego, programowo nawiązuje do najlepszych tradycji książki modernistycznej i awangardowej.

Do naszych autorów należą m.in.: Wisława Szymborska, Julia Hartwig, Hanna Krall, Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki i Marcin Świetlicki.

W serii „Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5” pod redakcją Ryszarda Krynickiego ukazał się m.in. tom Wisławy Szymborskiej „Wystarczy”, a ostatnio nowy tom Ryszarda Krynickiego „ Haiku. Haiku mistrzów” oraz poemat Krzysztofa Siwczyka „Dokąd bądź”.

Powiązane wydarzenia

Nikołaj Kolada

Nikołaj Kolada - urodził się 4 grudnia 1957 roku we wsi Priesnogorkowka w Kazachstanie w rodzinie robotników sowchozu. Jest Ukraińcem. Mieszka i pracuje w Jekaterynburgu. Lauret prestiżowej nagrody im. K. Stanisławskiego.

W 1977 roku ukończył wydział aktorski w Wyższej Szkole Teatralnej w Swierdłowsku (obecnie Jekaterynburg), a w 1989 wydział prozy w moskiewskim Instytucie Literatury im. Gorkiego. Pracował w wielu miejscach: był aktorem w zespole Swierdłowskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego. Przez 11 lat był redaktorem naczelnym miesięcznika literackiego „Ural”(uratował ten miesięcznik przed likwidacją).

Pierwszą sztukę „Gramy w fanty” napisał w 1986 roku. Od tamtego czasu powstało 108 sztuk – dramaty, komedie, sztuki dla dzieci, adaptacje wielkich dzieł klasycznych, z czego 76 wystawiono. Jego sztuki grane są niemal we wszystkich teatrach Rosji, a przetłumaczone na kilkadziesiąt języków znajdują się w repertuarach teatrów na całym świecie. W Polsce znane są jego sztuki: Merylin Mongoł, Martwa królewna, Gąska, Proca i Baba Chanel (polska prapremiera odbyła się w Teatrze Wybrzeże). Od 1993 roku Kolada prowadzi zajęcia w Jakaterynburskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej na wydziale „Dramaturgia”, co dało początek słynnej uralskiej szkole dramaturgicznej, jedynej takiej szkole w Rosji. Wychował dziesiątki znanych na całym świecie młodych dramaturgów (od Wasilija Sigariewa, przez braci Presniakow po Jarosławę Pulinowicz, czy Irinę Waśkowską), dając im szansę na rozwój, zawodowe uprawianie pisarstwa, intensywnie propagując ich twórczość poprzez realizacje ich sztuk we własnym teatrze, nieustanne organizowanie czytań najlepszych tekstów, publikacje (na własny koszt wydał 13 antologii sztuk swoich uczniów). 10 lat temu Kolada powołał do życia najważniejszy konkurs dramaturgiczny w Rosji „Eurazja”, którego jest też przewodniczącym jury (na konkurs corocznie spływa około 600 sztuk). Zorganizował też potężny Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kolyada Plays”, prezentujący najciekawsze rosyjskie i zagraniczne realizacje uralskich sztuk – jego własnych, jego uczniów oraz zwycięzców konkursu Eurazja. Od 6 lat prowadzi również zajęcia z aktorstwa w Wyższej Szkole teatralnej w Jekaterynburgu.

W latach 1992-1993 mieszkał w Niemczech, gdzie był stypendystą w Akademii "Schloss Solitude" w Stuttgarcie i występował jako aktor w Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu. Od 1993 do 2002 roku pracował jako reżyser w Jekaterynburskim Akademickim Teatrze Dramatycznym, gdzie wyreżyserował dziesięć spektakli, wielokrotnie nagradzanych. Spektakl Romeo i Julia zdobył najważniejszą teatralną nagrodę Rosji: „Złota Maska”. Wystawiał również spektakle w Moskwie w teatrze „Sowriemiennik”, w Niemczech, oraz w Polsce.

W 2001 roku stworzył swój własny teatr, gdzie wyreżyserował 48 spektakli, które wielokrotnie zdobywały prestiżowe nagrody na festiwalach i konkursach, oraz były zapraszane na festiwale we Francji, Polsce, Niemczech, Grecji, Rumunii, Słowenii oraz wielu miastach Rosji od Moskwy po Archangielsk. 

Foto: Dominik Werner

Powiązane wydarzenia

Aleksandra Marinina

Aleksandra Marinina urodziła się we Lwowie. Mieszkała w Leningradzie, potem przeniosła się do Moskwy; tam ukończyła szkołę muzyczną oraz wydział prawa. Po studiach rozpoczęła pracę w milicji, gdzie zajmowała się edukacją i badaniami w dziedzinie kryminologii. W 1992 roku ukazała się pierwsza z cyklu powieści o major Anastazji Kamieńskiej. W 1998 roku Marinina odeszła z milicji i poświęciła się całkowicie karierze pisarskiej. Do dziś jej książki – przetłumaczone m.in. na język włoski, francuski, niemiecki, szwedzki, a także chiński, japoński i koreański – osiągnęły łączny nakład trzydziestu milionów egzemplarzy, sama autorka dorównuje popularnością gwiazdom estrady, kina i telewizji. Cykl o major Kamieńskiej doczekał się także ekranizacji telewizyjnej. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazały się dotychczas: Ukradziony sen, Męskie gry, Śmierć i trochę miłości, Kolacja z zabójcą, Obraz pośmiertny, Cudza Maska, Złowroga Pętla, Zabójca mimo woli, Płotki giną pierwsze, Gra na cudzym bębenku, Za wszystko trzeba płacić.

Zdjęcie z archiwum autorki.

Powiązane wydarzenia

Odcienie Rosji

23 16:30/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

Jerzy Limon

Jerzy Limon jest anglistą, a także pisarzem, tłumaczem i teatrologiem.
Profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, członek korespondent krajowy PAU,
członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKSu oraz rozmaitych towarzystw
naukowych. Autor 12 książek naukowych, wydanych w kraju i zagranicą, 5 powieści, oraz ponad 130 artykułów. Drukował m.in. w Punkcie, TwórczościWięzi, Dialogu i Czasie Kultury. Prezes Fundacji Theatrum Gedanense  od początku jej istnienia, a od 2008 Dyrektor Naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Od kilkunastu lat organizuje coroczny Międzynarodowy
Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Tam też buduje teatr szekspirowski.
Żonaty, dwójka dzieci. Zainteresowania (poza literaturą, teatrem i sztuką) kuchnia.

Zdjęcie : www.forumakademickie.pl

Powiązane wydarzenia

Małe jest piękne

24 19:00/ Dworek Sierakowskich Józefa Czyżewskiego 12 Sopot

David Zane Mairowitz

David Zane Mairowitz - pisarz, autor dramatów, reżyser radiowy, tłumacz. Urodzony w Nowym Jorku w rodzinie polskich emigrantów od 1966 roku mieszka w Europie. Obecnie w  Berlinie i Awinionie. Opublikował wiele książek, zarówno beletrystycznych, jak i literatury faktu oraz cykle komiksowe. Sztuki teatralne jego autorstwa były wystawiane w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Gruzji i Stanach Zjednoczonych. Przez 30 lat zajmował się również produkcją słuchowisk i programów dokumentalnych dla BBC, ale też w innych, ponad 20, krajach europejskich, w tym w Polsce. Otrzymał wiele międzynarodowych nagród radiowych, m.in. Prix Italia, Prix Futura, Prix Ostankino, Prix Marulic, Sony Gold Prize i dwukrotnie Prix Europa. Za całokształt swojej pracy radiowej otrzymał w 2006 roku nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Pisarzy.

Powiązane wydarzenia

Adam Michnik

Adam Michnik - redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, historyk, eseista, publicysta polityczny. W latach 1968–1989 jeden z czołowych organizatorów nielegalnej, demokratycznej opozycji. Od 1964 roku studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Dwukrotnie zawieszony, a po Wydarzeniach Marcowych 1968 roku relegowany z uczelni i skazany na trzy lata więzienia. Ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 70. działał w licznych organizacjach opozycyjnych i brał udział w wydawaniu wielu pism drugiego obiegu. W latach 80. dwukrotnie aresztowany za działania przeciwko PZPR i zwalniany na mocy amnestii. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uhonorowany licznymi odznaczeniami i tytułami doktora honoris causa. Autor wielu artykułów i książek, m.in. „Kościół, lewica, dialog” (1977, rozszerzone wznowienie w 1998), „Szanse polskiej demokracji” (1984), „Z dziejów honoru w Polsce” (1985, wznowienie w 1993), „Takie czasy... Rzecz o kompromisie” (1985), „Polskie pytania” (1987), „Między Panem a Plebanem” (1995), „Diabeł naszego czasu” (1995), „Wyznania nawróconego dysydenta” (2003), „Wściekłość i wstyd” (2005), „W poszukiwaniu utraconego sensu” (2007). Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Der Spiegel”, „Le Monde”, „Liberation”, „Lettre Internationale”, „New York Review of Books”, „The Washington Post”, „El Pais”.

Fot: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Powiązane wydarzenia

Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował na łamach miesięcznika „Science Fiction”. Aktualnie poza niezliczonymi opowiadaniami ma na swoim koncie 12 książek, w tym doskonale przyjęte przez krytykę Tracę ciepło (nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), Święty Wrocław (Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla), zbiór opowiadań Nadchodzi oraz głośne Widma (Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego). Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012. 

Poza beletrystyką pisze felietony dla „Gazety Wyborczej” i „Nowej Fantastyki”. 

Mieszka w Kopenhadze.

Fot. Agata Kozłowska

Powiązane wydarzenia

Szczęśliwa ziemia

24 20:00/ Tunel w wąwozie przy ul. Obrońców Westerplatte w Sopocie

Walerij Paniuszkin

Walerij Paniuszkin (ur. 1969 w Leningradzie) — absolwent moskiewskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, reżyser, scenarzysta. Jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich dziennikarzy, szczególnie ceniony za literacką wartość swoich reportaży. Był korespondentem dziennika "Kommiersant", pracował w kilku rozgłośniach radiowych. W 2004 roku otrzymał najważniejszą rosyjską nagrodę dziennikarską Złote Pióro Rosji. W Polsce znany dotychczas jako autor książek: Michaił Chodorkowski: więzień ciszy(wyd. Prószyński 2006) , Gazprom: rosyjska broń (wyd. W.A.B 2008) oraz Dwanaścioro niepokornych. Portrety nowych rosyjskich dysydentów(wyd. Czarne 2011), Rublowka (wyd. AGORA 2013).

Jego książki przetłumaczono na niemiecki, francuski, holenderski, słowacki, węgierski, ukraiński, litewski, bułgarski, rumuński, estoński, chorwacki i wietnamski.

Zdjęcie z archiwum autora.

Powiązane wydarzenia

Odcienie Rosji

22 16:30/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

​Adam Pomorski

Adam Pomorski - tłumacz, eseista, historyk idei, prezes polskiego PEN Clubu. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jako tłumacz debiutował w roku 1975. Publikuje przekłady z rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego, białoruskiego i ukraińskiego. W 1994 otrzymał Nagrodę Polskiego PEN Clubu za całokształt dorobku w zakresie przekładów poezji. Jest też laureatem m.in. trzykrotnie nagrody miesięcznika „Literatura na Świecie” (1983, 1985 oraz 2008 za całokształt dorobku translatorskiego), dwukrotnie nagrody Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1994 – za całokształt dorobku oraz 1999 – za przekład „Fausta” Goethego), Nagrody Literackiej im. Władysława St. Reymonta w roku 2008, nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za rok 2006. Wydał tomy studiów: „Duchowy proletariusz: przyczynek do dziejów lamarkizmu społecznego i rosyjskiego kosmizmu XIX–XX wieku (na marginesie antyutopii Andrieja Płatonowa)” (OPEN 1996), „Imperialna baba. Dwa studia stereotypu zbiorowego” (OPEN 2003), „Sceptyk w piekle. Z dziejów ideowych literatury rosyjskiej” (Instytut Studiów Politycznych PAN 2004).  

Foto: Witold Szulecki

Powiązane wydarzenia

Nina Popowa

Nina Popowa - absolwentka filologii rosyjskiej Leningradzkiego Państwowego Uniwersytetu im. A. A. Żdanowa (1964). Od 1989 roku dyrektorka Muzeum Anny Achmatowej w St. Petersburgu, w 2005 roku nominowanego do nagrody "Europejskie Muzeum Roku”. Autorka licznych publikacji poświęconych życiu i twórczości Anny Achmatowej, Nikołaja Gumilowa, Josifa Brodskiego.

Powiązane wydarzenia

Jarosława Pulinowicz

Jarosława Pulinowicz – urodziła się w 1987 roku, w rodzinie dziennikarzy.
W 2009 roku ukończyła Jekaterynburski Państwowy Instytut Teatralny, uczennica Nikołaja Kolady. Jej sztuki wystawiane są na deskach teatrów w Wielkiej Brytanii, USA, Estonii, Ukrainy, Polski, Rosji. Jest laureatką licznych nagród m.in. Głos pokolenia, Debiut, Nowy dramat, Arlekin, a jej sztuka Marzenie Nataszy została zaliczona do 10 najlepszych rosyjskich sztuk początku XXI wieku.

 Zdjęcie z archiwum autorki.

Powiązane wydarzenia

Patrycja Pustkowiak

Patrycja Pustkowiak (ur. 1981) – z pochodzenia krakowianka, z wykształcenia socjolog, z zawodu dziennikarka. Publikowałam.in. w „Bluszczu”, „Chimerze”, „Lampie”, „Polityce” i „Wprost”. Jej teksty literackie ukazały się po raz pierwszy w 2004 roku w „Twórczości”. 

Mieszka w Warszawie. 

Nocne Zwierzęta to jej debiutancka książka.

Fot. Tomasz Stawiszyński

Powiązane wydarzenia

​Wacław Radziwinowicz

Wacław Radziwinowicz - dziennikarz, publicysta, wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji i na Ukrainie. Jego babcia była Rosjanką z Uralu, dziadek – Polakiem z Syberii. On sam jest uznawany za jednego z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki. Edukację kończył w Olsztynie, następnie kształcił się na studiach dziennikarskich w Warszawie. Od 1997 roku należy do redakcji działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”. Jest autorem felietonów i reportaży, w których stara się ukazać prawdziwy obraz Rosji rozpiętej między wciąż żywymi absurdami rodem z Gogola i Czechowa a nieznośnym dziedzictwem człowieka sowieckiego. Opublikował książki „Gogol w czasach Google’a” (AGORA 2013) oraz „Soczi. Igrzyska Putina” (AGORA 2014).

Powiązane wydarzenia

Marek Radziwon

Marek Radziwon - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorat obronił w Instytucie Historii PAN. Autor książki Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie (W. A. B. 2010) i antologii Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów (Nowa Polsza – Instytut Książki 2014). Obecnie dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.

Powiązane wydarzenia

Małgorzata Rejmer

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) — doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 wydała debiutancką powieść Toksymia nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku ukazała się jej książka Bukareszt. Kurz i krew, która otrzymała m.in. nominację do nagrody Nike.

Foto © Sławomir Klimkowski

Powiązane wydarzenia

Stanisław Rosiek

Stanisław Rosiek - historyk literatury, eseista i wydawca. Pracuje w Instytucie Filologii 

Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Był członkiem redakcji Litterariów, Punktu i Pod-punktu, a także rocznika Punkt po Punkcie. Współredagował
z Marią Janion trzy tomy z serii Transgresje („Galernicy wrażliwości”,
1981, „Osoby”, 1984, „Maski”, 1986). Razem ze Stefanem Chwinem napisał
książkę Bez autorytetu. Szkice (1981), za którą w 1983 roku otrzymał
nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W latach dziewięćdziesiątych zajmował się
kultem pośmiertnym Adama Mickiewicza („Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii
poety”, 1997) oraz twórczością kilku pisarzy dwudziestowiecznych (Peiper,
Schulz, Białoszewski). Jest współautorem „Słownika schulzowskiego” (2002)
oraz cyklu pięciu podręczników do nauki języka polskiego w szkołach średnich
(„Między tekstami”, 2002–2005). W 2002 opublikował antologię Wymiary
śmierci
. Jesienią 2008 roku ukazała się książka [nienapisane], a w 2010
Władza słowa

Zdjęcie z archiwum Uniwersytetu Gdańskiego

Powiązane wydarzenia

Anda Rottenberg

Anda Rottenberg (ur. 1944) – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw. Przez wiele lat kierowała Galerią Zachęta. Współzałożycielka niezależnej Fundacji Egit, Fundacji Instytut Promocji Sztuki i Ośrodka Sztuki Współczesnej Fundacji Batorego.

Organizowała liczne wystawy promujące polską sztukę w kraju i za granicą.

Jest autorką książek, m.in. Sztuka w Polsce 1945–2005 (2005) i Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80 (2009). W 2009 roku ukazała się jej autobiograficzna książka Proszę bardzo (2009). W tym roku ukazał się jej wywiad-rzeka Rottenberg. Już trudno.

Fot: prywatne źródła autorki

Powiązane wydarzenia

Piotr Rypson

Piotr Rypson – ur. 1956 w Warszawie, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta. Studiował archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Obieg” w latach 1990-1994. Główny Kurator Zbiorów i Galerii w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim (1993-1996). Wykładowca gościnny Rhode Island School of Design w Providence, USA (1993-99). Autor wielu książek - m. in. Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949 (2011) , Piramidy, słońca, labirynty (2002), Książki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku (2000) oraz licznych artykułów, esejów i recenzji drukowanych w Polsce i zagranicą.

Fot. Kama Borg

Powiązane wydarzenia

Krzysztof Siwczyk

Krzysztof Siwczyk (ur.1977 r.).

” Poetycki głos pokolenia MTV”, urodził się w 1977 w Knurowie, mieszka w Gliwicach, studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim, autor książek poetyckich i eseistycznych. Za tom "Dzikie Dzieci" (1995) otrzymał m.in. nagrodę miesięcznika "Czas Kultury" za najlepszy poetycki debiut roku.

Zdjęcie z archiwum autora.

Powiązane wydarzenia

Wladimir Sorokin


Władimir Sorokin urodził się w 1955 roku w Bykowie, niedaleko Moskwy.

Jego pierwsza powieść Kolejka ukazała się w 1985 roku nakładem rosyjskiego wydawnictwa emigracyjnego Syntaxis. W Rosji stał się znany szerszej publiczności dopiero po Pieriestrojce. Sorokin to jeden z czołowych przedstawicieli postmodernizmu w rosyjskiej literaturze. W swych książkach bawi się gatunkami i stylami, parodiuje  socrealistyczny patos, adaptuje na własne potrzeby fragmenty opowieści ludowych i powieści popularnych, włączając w swą twórczość elementy satyry politycznej, opowieści z czasów radzieckich i legendy rosyjskie – pełnej przemocy i utopijnych wizji.

Władimir Sorokin jest autorem wielu opowiadań, powieści, scenariuszy filmowych i dramatów. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. W 2001 roku otrzymał nagrodę Andrieja Biełego za wybitny wkład w literaturę rosyjską. Sorokin jest członkiem rosyjskiego Pen Clubu. Mieszka w Moskwie z żoną i dwiema córkami.

fot. Мария Сорокина

Powiązane wydarzenia

Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł - reporter. Od 1990 roku związany z Gazetą Wyborczą. Autor m.in. bestsellerowych książek Gottland i Zrób sobie raj. Pierwsza z nich zdobyła Europejską Nagrodę Literacką 2009 oraz Nike Czytelników 2007; została także książką roku Warszawskiej Premiery Literackiej. Jego książki wydawane są w trzynastu krajach. Jest także autorem antologii polskiego reportażu po 1989 roku 20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła. Aktualnie pracuje nad dwutomową antologią 100/XX czyli stu najważniejszych polskich reportaży XX wieku. W latach 1995-2001 prowadził pierwszy w historii polskiej telewizji talk-show „Na każdy temat”. Współzałożyciel wraz z Pawłem Goźlińskim i Wojciechem Tochmanem Instytutu Reportażu.

Bibliografia:

Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996, wyd. I)

Gottland (2006, wyd. I)

Kaprysik (2010)

Zrób sobie raj (2010)

Laska nebeska (2012)

Fot. K.Dubiel The Book Institute Poland

Powiązane wydarzenia

Boel Westin

Boel Westin (1951) szwedzka literaturoznawczyni i wykładowczyni na uniwersytecie w Sztokholmie. Jako doktorat opracowała wnikliwe i nowatorskie studium Familjen i dalen (The Family in the Valley), poświęcone fenomenowi Doliny Muminków. Podczas prac nad owym studium weszła w bliską zażyłość z Tove Jansoon, w wyniku czego uzyskała dostęp do bardzo prywatnych, wręcz intymnych materiałów – dzienników, jakie Tove systematycznie pisała, i do korespondencji. Autorka pierwszej biografii Jansson Tove Jansson. Mama muminków (pol. wydanie 2012, przeł. Bogumiła Ratajczak). Jesienią 2014 r. w Szwecji i Finlandii ukażą się listy Tove Jansson w opracowaniu profesor Westin.

Zdjęcie z archiwum autorki. 

Powiązane wydarzenia

Iwan Wyrypajew

Iwan Wyrypajew (ur. 1974), dramaturg, reżyser aktor, dyrektor artystyczny Teatru Praktika w Moskwie.

Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Irkucku (wydział aktorski) i Wyższej Szkoły Teatralnej im. Szczukina w Moskwie (wydział reżyserii).

Był aktorem w teatrach w Magadanie i na Kamczatce. Stworzył własne Studio Przestrzeń gry w Irkucku. W 2005 roku stworzył w Moskwie agencję projektów artystycznych Dvizhenie Kislorod.

Autor scenariuszy i reżyser filmów: Euforia, Tlen, Odczuwać, Taniec Delhi.

Reżyser spektakli, m.in.: Lipiec w Teatrze na Woli w Warszawie, Taniec Delhi w T. Narodowym w Warszawie, Iluzje Teatr Stary w Krakowie, Komedia T. Praktika w Moskwie.

Autor sztuk, znanych szeroko również w Polsce m.in.: kultowej sztuki Tlen(2002), która doczekała się 5 realizacji w Polsce, Dzień Walentego (2001), Księga Rodzaju nr 2 (2004), Lipiec (2006), Taniec Delhi (2009), Iluzje (2011), UFO (2012) i Pijani (2012).

Jego sztuki grane są m.in. w Anglii, Francji, Polsce, Niemczech, Czechach czy Kanadzie.

Laureat wielu nagród w dziedzinie teatru i filmu.

fot. Radosław Jóźwiak, Agencja Gazeta

Powiązane wydarzenia

Agnieszka Lubomira Piotrowska

Agnieszka Lubomira Piotrowska – tłumaczka literatury rosyjskiej, znawczyni teatru i kultury rosyjskiej, kuratorka projektów teatralnych w Polsce i Rosji. Tłumaczyła m.in. powieści Władimira Sorokina, Wiktora Jerofiejewa, dramaturgię klasyczną (Antona Czechowa, Nikołaja Gogola, Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, Aleksandra Puszkina) i współczesną (Iwana Wyrypajewa, Jewgienija Griszkowca, Wasilija Sigariewa, braci Presniakow, Pawła Priażko i in.).

Pracowała jako redaktorka w miesięczniku „Literatura na Świecie”, współtwórczyni i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Demoludy w Olsztynie (w latach 2006-2008), jurorka w konkursach dramaturgicznych w Jekaterynburgu, Mińsku i Permie, współpracowała z Instytutem Teatralnym w Warszawie oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Kuratorka „części wschodniej” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Konfrontacje” w Lublinie; kuratorka Festiwalu „Da! Da! Da! Współczesny Teatr, Dramat i Performans z Rosji” w Warszawie.

Członkini jury na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kolyada Plays w Jekaterynburgu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatru i Filmu TEXTURE w Permie.

Laureatka Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAIKS „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury rosyjskiej na język polski”.

Foto: Zuzanna Was

Powiązane wydarzenia

Dramat rosyjski

21 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

Dramat rosyjski

22 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

Dramat rosyjski

23 19:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

Juliusz Kurkiewicz

Juliusz Kurkiewicz - krytyk literacki, redaktor "Wyborczej" i "Książek, Magazynu do Czytania", sekretarz Nagrody Literackiej "Nike".

Foto: Bartosz Bobkowski

Powiązane wydarzenia

Nominowani do Nike

22 16:00/ Zatoka Sztuki, Aleja Franciszka Mamuszki 14 Sopot

Nominowani do Nike

24 16:00/ Zatoka Sztuki, Aleja Franciszka Mamuszki 14 Sopot

Michał Nogaś

Michał Nogaś - dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia. Prowadzi audycje poświęcone książkom: "Z najwyższej półki" oraz "Trójkowy Znak Jakości".

Powiązane wydarzenia

Kulturalna Plaża Trójki

21 14:30/ Teatr na Plaży, Aleja Franciszka Mamuszki, Sopot

Kulturalna Plaża Trójki

22 14:30/ Teatr na Plaży, Aleja Franciszka Mamuszki, Sopot

Kulturalna Plaża Trójki

23 14:30/ Teatr na Plaży, Aleja Franciszka Mamuszki, Sopot

Kulturalna Plaża Trójki

24 14:30/ Teatr na Plaży, Aleja Franciszka Mamuszki, Sopot

Literacki Sopot 2015

21 20:00/ Willa Bergera, ul. Obrońców Westerplatte 24 w Sopocie

Justyna Sobolewska

Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika "Polityka". Wcześniej pracowała w tygodniku "Przekrój" i w "Dzienniku". Jest współautorką książki "Jestem mamą" (2004) i antologii opowiadań "Projekt mężczyzna" (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej "Angelus" i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius". W 2012 roku ukazała się wydawnictwie "Polityki" jej "Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam". Współpracuje z TVP Kultura. Mieszka w Warszawie.

Foto:Mikołaj Grynberg

Powiązane wydarzenia

Nominowani do Nike

23 16:00/ Zatoka Sztuki, Aleja Franciszka Mamuszki 14 Sopot

Tadeusz Dąbrowski

Tadeusz Dąbrowski – ur. w 1979 r. Poeta, eseista, krytyk, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”, koordynator Literackiego Sopotu, dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Publikował m.in. w: „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Zeszytach Literackich”, „Chimerze”, „Twórczości”, „Odrze”, „Res Publice Nowej” oraz w prasie zagranicznej (wybór): w „The New Yorker”, „American Poetry Review”, „Boston Review”, „Agni”, „Harvard Review”, „Tin House”, „Poetry Daily”, „Guernica”, „The Common”, „Poetry International”, „Crazyhorse”, „Arc Poetry Magazine”, „Poetry Review”, „Poetry London”, „The Reader”, „Shearsman”, „Other Poetry”, „Poetry Ireland”, „Poetry Wales”, „Akzente”, „Sprache im technischen Zeitalter”, „manuskripte”, „Lichtungen”. Stypendysta Omi International Arts Center (USA, 2013), Vermont Studio Center (2011), Literatur Lana (2011), Internationales Haus der Autoren Graz (2008), Ministra Kultury RP (2007, 2010), Literarisches Colloquium Berlin (2006, 2012), Marszałka Województwa Pomorskiego (2005, 2008, 2013) oraz Baltic Centre for Writers and Translators (Visby, 2004, 2010). Laureat Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2014), Nagrody Kościelskich (2009), Hubert-Burda-Preis (2008), nagrody Splendor Gedanensis (2007), Nagrody Artystycznej GTPS (2007), Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2002). Nominowany do Nagrody Literackiej NIKE (2010) i telewizyjnej Nagrody „Pegaza” (2002). Od Tadeusza Różewicza otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej (2006). Uczestniczył w wielu spotkaniach autorskich i festiwalach w Polsce i na świecie (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, Austrii, Szwecji, Danii, Słowenii, Rumunii, w Indiach, we Włoszech, na Ukrainie, Litwie, Łotwie oraz Cyprze). Tłumaczony na dwadzieścia języków. Autor książek poetyckich: Wypieki (1999), e-mail (2000), mazurek (2002), Te Deum (2005, 2008), Czarny kwadrat (2009) oraz Pomiędzy (2013). Wybory jego wierszy ukazały się w Niemczech (Schwarzes Quadrat auf schwarzem Grund, 2010; Die Bäume spielen Wald, 2014), Stanach Zjednoczonych (Black Square, 2011) i na Ukrainie (Чорний квадрат, 2013). Redaktor Antologii wierszy 1976–2006. Poza słowa (2006). Mieszka w Gdańsku.

Foto: Renata Dąbrowska

Powiązane wydarzenia

Małe jest piękne

23 19:00/ Dworek Sierakowskich Józefa Czyżewskiego 12 Sopot

Małe jest piękne

21 19:00/ Dworek Sierakowskich Józefa Czyżewskiego 12 Sopot

Grzegorz Gauden

Grzegorz Gauden - urodził się 17.03.1953 w Poznaniu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1975) i Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Lund, Szwecja (1989).

W drugiej połowie lat 70-tych działacz kultury studenckiej w Poznaniu, dziennikarz, współpracownik „ITD” i „Studenta”. W latach 1980-1981 działacz NSZZ Solidarność, współpracownik a następnie redaktor naczelny „Wiadomości Dnia”, założyciel i redaktor naczelny tygodnika „Obserwator Wielkopolski” przy Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność w Poznaniu. Internowany 13 grudnia 1981 w Gdańsku. Emigruje do Szwecji z rodziną w roku 1984.

W latach 1985 -1990 Przewodniczący Szwedzkiego Komitetu Poparcia Solidarności. Studiuje i pracuje jako dziennikarz: współpracownik polskiego tygodnika “Nowiny” w Szwecji, polskiej sekcji BBC w Londynie, polskiej sekcji radia Sztokholm.

W roku 1993 wraca do Polski jako dyrektor Bulls Press, szwedzkiej spółki medialnej. Od roku 1995 jest dyrektorem norweskiej firmy Orkla Media , prezesem Zarządu Orkla Media Magazines Sp. z o.o., członkiem Rady Nadzorczej kilku regionalnych wydawnictw prasowych.

W latach 1999 – 2006 jest prezesem Zarządu Presspublica Sp. z o.o., wydawcy dziennika „Rzeczpospolita” a w latach 2004-2006 redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”.

W latach 2000 – 2003 jest prezesem a od roku 2003 wiceprezesem Izby Wydawców Prasy.

Od roku 2008 jest dyrektorem Instytutu Książki w Krakowie.

Powiązane wydarzenia

Debaty o Rosji

23 12:00/ Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

Agnieszka Wolny-Hamkało

Agnieszka Wolny-Hamkało - ur. 1979 – poetka i pisarka polska. Autorka powieści "Zaćmienie", książek poetyckich: „Mocno poszukiwana”, „Lonty” „Gospel”, „Ani mi się śni”, „Spamy miłosne”, „Nikon i Leica”, “Borderline” oraz szkiców poetyckich pt "Inicjał z offu". Autorka książek dla dzieci: „Nochal czarodziej” (il. A. Wajda) i „O tym jak paw wpadł w staw” (il. Józef Wilkoń). Współredaktorka antologii opowiadań „Projekt Mężczyzna”, „Orwo” i „7 grzechów głównych”. W TVP1 w latach 2009-2011 współprowadziła program „Hurtownia książek”. Od września 2012 prowadziła magazyn literacki w TVP Kultura. Współpracuje z miesięcznikiem literackim „Chimera”, jest redaktorką "Laboratorium opowieści" i członkinią zespołu Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu.

Powiązane wydarzenia

​Ewa Graczyk

Ewa Graczyk literaturoznawczyni, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej na UG. Feministka

i lokalna aktywistka społeczna.

Autorka książek: Ćma. O pisarstwie Stanisławy Przybyszewskiej (1994)

O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994)

Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004, nominowana do nagrody Nike)

Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju (2013).

Powiązane wydarzenia

​Anna Strzałkowska

Anna Strzałkowska - psycholożka i socjolożka, feministka i działaczka  społeczna. Pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa  Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jest mamą 1,5 rocznego Mateusza.

Powiązane wydarzenia