22.08.2014

Czy wojna ma płeć? - relacja ze spotkania z Weroniką Grzebalską

Weronika Grzebalska to młoda socjolożka, która postanowiła przywrócić głos kobietom Powstania Warszawskiego. O tym, jak mądrze to robi mogli przekonać się uczestnicy spotkania z tą młodą autorką, które odbyło się w czwartek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sopocie.

Spotkanie rozpoczęte z kilkuminutowym opóźnieniem zgromadziło może nie pełną salę, ale z całą pewnością najwierniejszą część fanów książki Grzebalskiej pt. Płeć Powstania Warszawskiego. Trudne, ale ważne pytania zadawała profesor Ewa Graczyk.

Autorka obrazowo opowiadała o uczestnictwie kobiet nie tylko w Powstaniu Warszawskim, ale w całym przebiegu II wojny światowej. Twierdziła, że historia, którą przedstawiają nam podręczniki tak naprawdę dotyczy statystyk polityczno – militarnych. Brakuje w nich za to informacji na temat uczestnictwa kobiet w ważnych wydarzeniach, a jest to wiedza ważna, ponieważ stanowi drugi tor historii, którym powinniśmy podążać, by poznać całą prawdę.

Grzebalska opowiadała o swojej książce, w której starała się zdmuchnąć z tych dzielnych kobiet kurz zapomnienia i wyciągnąć na wierzch wyrazistą prawdę o nich, wpisującą się często w męską narrację. Kobiety biorące udział w Powstaniu Warszawskim są opisywanie jako te, które siedzą w domach z utęsknieniem czekając na swoich mężczyzn powracających w chwale z frontu. Widać to choćby w poezji, czy w patriotycznych piosenkach – trudno w nich się doszukać kobiet w podobnych rolach frontowych bohaterek.

Rozmowa bardzo płynnie przeszła do tematu feminizmu. Z sali posypały się pytania dotyczące słowa "powstanki", którego autorka używa w swojej książce zastępując męską wersję słowa "powstaniec". Sala podzieliła się na tych, którzy uznawali za konieczność przypomnienie żeńskiej wersji tego słowa i na tych, którzy uważali, że jest zbędne, a tworzy tylko kolejne podziały. Weronika Grzebalska cierpliwie odpowiadała na pytania z publiczności zarówno w trakcie spotkania jak i po jego zakończeniu. Pozostawiając jednak niedosyt, że tak ciekawie spotkanie już się skończyło.

Autor: Klaudia Konieczna

Powiązane wydarzenia

21/08/2015 15:00

Książka historyczna