23.04.2015

FESTIWAL LITERACKI SOPOT 2015

Spotkania pod specjalnym nadzorem czyli Czesi na Literackim Sopocie

Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák, Jaroslav Rudiš – to goście specjalni tegorocznej edycji festiwalu Literacki Sopot.

„Jest nam niezmiernie miło, że dziś, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich możemy ogłosić nazwiska tak wybitnych pisarzy, którzy przyjadą do Sopotu spotkać się z czytelnikami” – podkreśla Marta Czarnecka koordynator festiwalu. „Nieprzypadkowo w tym roku tematem przewodnim Literackiego Sopotu jest literatura czeska. Do współpracy przy tworzeniu programu zaprosiliśmy bowiem Aleksandra Kaczorowskiego – tłumacza literatury czeskiej i znawcę Europy Środkowej. Oprócz dotychczasowych cykli spotkań autorskich, targów książki czy warsztatów dla dzieci i dorosłych, planujemy organizację projektów na styku literatury i innych dziedzin sztuki, z których znani są Czesi”.


Radka Denemarková - pisarka, dziennikarka, autorka dramatów i scenariuszy, tłumaczka. Studiowała germanistykę i bohemistykę na Uniwersytecie Karola w Pradze. Pracowała naukowo w Instytucie Literatury Czeskiej Czeskiej Akademii Nauk oraz była kierownikiem literackim w praskim teatrze Na zábradlí. Tłumaczy z języka niemieckiego, jest też autorką scenariuszy telewizyjnych filmów dokumentalnych. Jej artykuły publikowane są w uznanych czasopismach literackich (Tvar, Literatura Czeska). Za powieść "Pieniądze od Hitlera" uzyskała nagrodę Magnesia Litera (2007). W roku 2009 nominowana do Magnesii za biograficzną powieść o dyrektorze teatru Na zábradlí, Petrze Léblu.

Petra Hůlová - prozaiczka, absolwentka mongolistyki i kulturoznawstwa, jedna z najwybitniejszych autorek czeskich. Tłumaczona na wiele języków (m.in. angielski, niemiecki, włoski, francuski, szwedzki, węgierski). Laureatka wszystkich najważniejszych czeskich nagród literackich: Magnesia Litera, Nagroda Josefa Škvoreckiego, Nagroda Jiřiego Ortena, Książka Roku według dziennika „Lidové Noviny”. W Polsce ukazały się dotąd trzy powieści Hůlovej „Czas Czerwonych Gór” (2007, W.A.B.) i „Stacja Tajga” (2011, W.A.B.), „Plastikowe M3, czyli czeska pornografia” (2013, Afera), wszystkie pozytywnie przyjęte przez krytykę i czytelników. Polski przekład książki „Plastikowe M3...” otrzymał Nagrodę Literatury na Świecie 2014.

Jan Novák - urodzony w roku 1953 w Kolinie, w roku 1969 wraz z rodzicami wyemigrował do USA. Jako pisarz, dramaturg i scenarzysta odniósł na rynku amerykańskim spory sukces, współpracował m.in. z Milošem Formanem. Jest współautorem biografii Formana "Turnaround: A Memoir", która została przetłumaczona na 21 języków. Autor dokumentów "Obywatel Havel jedzie na wczasy, Obywatel Havel podtacza". W maju 2015 nakładem wydawnictwa „Książkowe klimaty” ukaże się polskie wydanie jego powieści "Nie jest źle", nagrodzonej m.in.Magnesia Litera.


Jaroslav Rudiš - kultowy czeski pisarz, laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk. Debiutował w 2002 r. powieścią "Nebe pod Berlínem" ( "Niebo pod Berlinem", Prószyński i S-ka, 2007). Następnie pojawiły się powieści: "Grandhotel" (2006, Książkowe Klimaty, 2013), "Potichu" (2007, "Cisza w Pradze", Książkowe Klimaty, 2014) i Konec punku v Helsinkách (2010, "Koniec punku w Helsinkach", Książkowe Klimaty 2013). Znany jest również jako dramatopisarz oraz twórca słuchowisk radiowych, jego sztuki były realizowane zarówno w Czechach, jak i za granicą (Niemcy, Finlandia). Wspólnie z rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla – kolejarza z czesko-polsko-niemieckiego pogranicza, którego czytelnicy mieli szansę poznać dzięki powieści graficznej (Alois Nebel, Zin Zin Press, 2007) oraz cyklowi komiksów w prasie. Na podstawie scenariusza Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 reżyser Tomáš Luňák zrealizował pełnometrażowy film animowany "Alois Nebel" (2011). Współtwórca zespołu Kafka Band.

Powiązane wydarzenia